بستن تبلیغات

اهداف آزمایشات SGPT و SGOT

SGOT یا AST یا آسپارتات آمینوترانسفراز آنزیمي در سلول هاي سراسر بدن است، اما بيشتر در قلب و کبد و تا حد کمتری در کلیه ها و ماهیچه یافت می شود. در افراد سالم، سطح AST در خون پایین است. هنگامی که سلول های کبد یا عضله آسیب می بینند، AST را داخل خون آزاد می کنند. به همين دليل AST یک آزمایش مفيد برای تشخیص آسیب کبدی است.

SGPT یا ALT یا آلانین آمینوترانسفراز آنزیمی است که بیشتر در سلول های کبد و کلیه یافت مي شود؛ مقادير بسیار کوچکتر آن نیز در قلب و عضلات یافت مي شود. در افراد سالم، سطح ALT در خون پایین است. زمانی که کبد آسیب دیده است، معمولا قبل از آن كه علائم بارزتر آسیب کبدی مانند زردی رخ دهد، ALT داخل جریان خون آزاد مي شود. این امر ALT را يك آزمایش مفید برای تشخیص آسیب کبدی مي سازد.

علت درخواست آزمایشات SGPT و SGOT

تست های آسپارتات آمینوترانسفراز یا AST; SGOT و آلانین آمینوترانسفراز یا ALT; SGPT برای تشخیص آسیب کبدی و / یا کمک به تشخیص بیماری کبدی است. وقتی که پزشک فکر می کند بيمار دارای علائم اختلال کبدی است. برخی از این علائم عبارتند از: ضعف، خستگی، از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، تورم و / یا درد شکم، یرقان، ادرار تیره، مدفوع رنگی روشن، خارش و... . که این آزمایش به صورت نمونه خون از ورید بازو انجام میگیرد. 

برای انجام این آزمایش آمادگي خاصی برای بیمار لازم است؟

آمادگي خاصي لازم نيست؛ عدم انجام ورزش سنگين

موارد افزایش AST و ALT

AST: داروهای سمی براي کبد، سیروز و اعتیاد به الکل، پانكراتيت حاد و یا حتی ورزش سنگين، ممکن است سطح AST را افزایش دهد. تزریق دارو به بافت ماهیچه اي ممکن است سطح AST را افزایش دهد.

ALT: خوردن خيلي زياد غذاهای حاضري (fast-food) می تواند باعث افزایش خفیف در ALT، به علت آسیب کبدی شود. علل دیگر افزایش متوسط ALT شامل انسداد مجاری صفراوی، سیروز (معمولا ناشی از هپاتیت مزمن یا انسداد مجرای صفراوی) و تومور در کبد است. صدمه به اندام هايي نظيرعضلات قلب و اسکلتی، می تواند سبب افزايش اندک ALT شود. تزریق دارو به بافت ماهیچه ای، پانكراتيت حاد و یا حتی ورزش سنگين، ممکن است سطح ALT را افزایش دهد.

موارد کاهش AST و ALT

بارداری ممکن است سطح AST را کاهش دهد.

طریقه ی آزمایش

امروزه این آزمایش با استفاده از دستگاه های اتوآنالایزر آزمایشات بیوشیمی انجام می گیرد. بدین صورت که خون تهیه شده از بیمار ابتدا سرم بیمار از خون توسط سانتریوفیوژ،  جدا می شود و سرم خون به دستگاه اتوآنالایزر داده شده و با دستگاه با استفاده از برنامه ی از قبل تعیین شده، مقدار دقیق AST و ALT را به صورت جداگانه محاسبه می نماید. 

تفسیر نتایج

ALT اغلب همراه با آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) یا به عنوان بخشی از پانل کبد براي غربالگري و / یا کمک به تشخیص اختلالات کبدی درخواست مي شود. ALT و AST دو تا از مهمترین تست ها برای تشخیص آسیب کبدی در نظر گرفته مي شود، اگر چه ALT از AST اختصاصي تر است. 

ارزش ALT اغلب در مقایسه با نتایج آزمايش های دیگر مانند آلکالین فسفاتاز (ALP) پروتئین تام و بیلی روبین برای کمک به تعیین نوع بیماری کبدی به كار مي رود.

ALT برای پايش درمان افراد مبتلا به بیماری کبدی و بررسي مؤثر بودن آن استفاده مي شود و ممکن است به تنهايي یا همراه با تست های دیگر برای این منظور درخواست شود.

سطح ALT در هپاتیت مزمن خيلي بالا نيست، اغلب کمتر از 4 برابر بالاترین سطح نرمال است. در هپاتیت مزمن، ALT بین حد نرمال و افزایش كم، متفاوت است.

در بيشتر بیماری های کبدی، سطح ALT بالاتر از AST است و در نتيجه نسبت AST / ALT پایین خواهد بود. چند مورد استثناء وجود دارد. نسبت AST / ALT معمولا در هپاتیت الکلی، سیروز و جراحت ماهیچه ای افزایش مي يابد.

AST ممکن است پس از حمله های قلبی و آسیب های عضلانی، به درجه بسیار بیشتر از ALT افزايش يابد. سطح AST در هپاتیت مزمن خيلي بالا نيست، اغلب کمتر از 4 برابر بالاترین سطح نرمال است. در هپاتیت مزمن، AST بین حد نرمال و افزایش كم، متفاوت است.

این مورد را ارزیابی کنید
(26 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 26 آذر 1395 ساعت 02:46
  • اندازه قلم
  • دیدگاه (7)
پدرام طلائی

کارشناسی ارشد: حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین ـ دانشگاه علوم پزشکی تهران ـ 1394

کارشناسی: علوم آزمایشگاهی ـ دانشگاه علوم پزشکی اراک ـ 1389

وبگاه: www.labworld.ir/pedram-talaie
محتوای بیشتر در این بخش: « همه چیز در مورد آمیلاز

دیدگاه‌ها   

+1 #7 پدرام طلائی 1396-12-06 12:59
به نقل از نرگس:
با سلام. من آزمایش دادم و sgpt من ۳۴ هست ولی sgot ۲۱ هست من ۳۵ سالمه. خیلی نگران شدم میشه راهنماییم کنین

سلام و عرض وقت بخیر. آزمایش شما در محدوده رنج نرمال هست. علت نگرانی شما چیست؟ اگر نگران هستید با پزشکتون مشورت کنید.
نقل قول کردن
-1 #6 نرگس 1396-11-25 18:36
با سلام. من آزمایش دادم و sgpt من ۳۴ هست ولی sgot ۲۱ هست من ۳۵ سالمه. خیلی نگران شدم میشه راهنماییم کنین
نقل قول کردن
+1 #5 پدرام طلائی 1396-09-29 14:53
به نقل از ناصر:
سلام و خداقوت
آقای دکتر در آزمایش جدیدام آنزیم AST بنده ۴۳ وALT ام ۵۹ است
و این آنزیم ها در آزمایش سال گذاشته ام
AST. ۳۹
ALT. ۴۷

البته در آزمایش جدیدام Urea Serum هم بالاتر رفته و ۴۸ است و بقیه موارد در حد طبیعی است
ممنون میشم اگر برای بهبود این موارد بنده را راهنمایی فرمایید

با سلام.
این سایت بر اساس اهداف و نتایج آزمایشات است و کاره درمان و تجویز دارو با پزشک معالج شماست. همانطور که گفته شد، تغدیه، دارو ها و نوشیدنی ها روی آنزیم های کبد تاثیر گذار هستند و با توجه افزایش آنزیم SGPT با پزشکتون مشورت کنید تا با استفاده از شرح حال و نتایج آزمایشتون، راهنماییتون کنن.
نقل قول کردن
0 #4 پدرام طلائی 1396-09-29 14:47
به نقل از علیرضا:
سلام من sgpt 98 و sgot 43 میباشد نگرانم مشکلی هست؟

با سلام. آنزیم SGPT شما بالاتر از رنج نرمال است. تغذیه، مکمل های بدنسازی، نوشیدنی و یا دارو هایی که مصرف میکنید، همه روی آنزیم های کبدی تاثیر گذارند و باید تحت نظر پزشکتون قرار بگیرید.
نقل قول کردن
#3 Guest 1396-09-21 20:02
این دیدگاه توسط مدیر حذف شده است
+2 #2 ناصر 1396-09-21 20:01
سلام و خداقوت
آقای دکتر در آزمایش جدیدام آنزیم AST بنده ۴۳ وALT ام ۵۹ است
و این آنزیم ها در آزمایش سال گذاشته ام
AST. ۳۹
ALT. ۴۷

البته در آزمایش جدیدام Urea Serum هم بالاتر رفته و ۴۸ است و بقیه موارد در حد طبیعی است
ممنون میشم اگر برای بهبود این موارد بنده را راهنمایی فرمایید
نقل قول کردن
+4 #1 علیرضا 1396-08-14 18:18
سلام من sgpt 98 و sgot 43 میباشد نگرانم مشکلی هست؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

نظر شما پس از تایید، منتشر می شود.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ی سایت

طراحی سایت پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران با جدیدترین تکنولوژی به صورت ریسپانسیو طراحی شده و آماده ی خدمات علمی به کلیه بازدید کنندگان می باشد. 

تبلیغات موجود در این سایت از طریق سفارش در این سایت ثبت شده، و پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران هیچ مسئولیت و وابستگی نسبت به محتوای تبلیغات موجود ندارد. 

آمار سایت

در حال بارگذاری آمار