بستن تبلیغات
محمد علی‎محمدی

محمد علی‎محمدی

کارشناسی ارشد: بیوشیمی بالینی ـ دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ـ ۱۳۸۸

کارشناسی: علوم آزمایشگاهی ـ دانشگاه علوم پزشکی یزد ـ ۱۳۸۴

کاردانی: علوم آزمایشگاهی ـ دانشگاه علوم پزشکی اراک ـ ۱۳۸۱

%ق ظ، %22 %303 %1396 ساعت %09:%آذر برای نظر دادن اولین باش!

همکاری در چاپ و توزیع کتاب پزشکی به خصوص آزمایشگاهی

قابل توجه نویسندگان

آن دسته از نویسندگان و مترجمین که در زمینه کتب علوم آزمایشگاهی فعالیت می کنند می توانند جهت توزیع کتب خویش با شماره تلگرام یا واتزآپ زیر تماس حاصل نمایند
09355146697

قابل توجه علاقه مندان به چاپ کتاب

آن دسته از افرادی که علاقه مند به چاپ کتاب در زمینه پزشکی به خصوص علوم آزمایشگاهی هستند می توانند جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر با شماره تلگرام یا واتزآپ زیر تماس حاصل نمایند
09355146697

%ق ظ، %22 %113 %1396 ساعت %05:%آذر برای نظر دادن اولین باش!

کشف قارچی مرگبار در بیمارستان ها با خاصیت مقاومت چندگانه ی دارویی و آنتی بیوتیکی

یک نوع قارچ کشنده به نام Candida auris در بیمارستان ها کشف شده است که نسبت به تمام داروهای آنتی بیوتیکی مقاوم می باشد.
در سال 2009 این قارچ در 9 کشور از جمله ایالات متحده موجب عفونت تهاجمی شده بود که این عفونت میزان مرگ بالایی را به دنبال داشت و هم چنین باعث ورشکست شدن حداقل دو بیمارستان شد.

میکروب شناسان دانشکده ی پزشکی دانشگاه Case Western تحقیقات گسترده ای بر روی نمونه های جمع آوری شده ی آلوده به این قارچ از تمام جهان انجام داده اند و طبق آن ثابت شد داروی تحقیقاتی به نام SCY_078 برای درمان این عفونت ها موثر می باشد.
طبق تحقیقات پروفسور محمود غنوم، رئیس مرکز قارچ شناسی پزشکی این دانشگاه، بر روی 16 گونه ی جمع آوری شده از بیماران عفونی و بررسی 11 نوع داروی ضدقارچی ثابت شد این گونه‌ها تا حدی نسبت به این داروها مقاوم می‌باشند؛ اما غلظت کمی از داروی تحقیقاتی SCY_078 می‌تواند قارچ را از شکل طبیعی بیاندازد و رشد آن را مختل کند.

این مطالعه برای اولین بار نشان داد که این قارچ مانند سایر قارچ‌ها جوانه نمی‌زند و اسپور تولید نمی‌کند و توانایی بالقوه‌ای نیز برای گسترش در بیمارستان‌ها دارد.
تحقیقات پروفسور غنوم یک بنیاد برای درمان‌های کلینیکی مقابله با این بیماری راه انداخت. همچنین دو پیشرفت در راستای درمان مبتلایان به این قارچ اتفاق افتاد؛ اولا مشخص شد که این بیماری قابل سرایت به افراد دیگر می‌باشد و ثانیا پزشکان از داروی جدید برای درمان آگاه شدند.

مطالعه بیشتر

http://www.medscape.com/viewarticle/878034

منبع

پایگاه بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید

%ب ظ، %19 %714 %1395 ساعت %19:%آذر برای نظر دادن اولین باش!

اگر جز کسانی هستند که در آزمایشگاه یا مراکز اهدای خون کار کرده اید، حتما با مشکلاتی که در بخش نمونه گیری اتفاق می افتد سر و کار داشته اید. هر یک از افراد مراجعه کننده به بخش نمونه گیری، دارای رگ بندی خاصی هستند و در بعضی افراد، خصوصا کسانی که چاق هستند و یا بانوان و کودکان، رگ بندی دست به وضوح مشخص نیست و ورید قابل لمس ندارند و این موضوع چالشی را برای کارشناش نمونه گیری (هرچند کارشناس حرفه ای و با تجربه) و فرد مراجعه کننده و در نهایت، کل آزمایشگاه به وجود می آورد. و یک نمونه گیری اشتباه علاوه بر آزار و اذیت برای مراجعه کننده، باعث بی اعتباری کارشناس و در نهایت آزمایشگاه خواهد شد. 

اما وجود یک دستگاه رگ یاب میتواند باعث کاهش تلفات مراجعه کنندگان و بهبود وضعیت خونگیری و افزایش اعتبار پرسنل و آزمایشگاه خواهد شد. 

دستگاه رگ یاب مناسب جهت استفاده در آزمایشگاه ها و مراکز اهدای خون و هر جا که با نمونه گیری سر و کار دارند توصیه می شود.

کیت گارو رگ نما

اساس کار دستگاه چیست؟

این دستگاه بر اساس نور با استفاده از لامپ های LED با طول موج و طیف خاص ایجاد میکند که می تواند در هنگام خونگیری برای افرادی که رگ های واضح ندارند، مورد استفاده قرار گیرد و رگ های مخفی را به طول واضح مشخص نماید.

این دستگاه همراه کیت مخصوص کودکان است

چرا دستگاه گارو رگ نما VGR 115

این دستگاه در واقع هم گارو و هم رگ نماست که به سهولت این امکان را به کارشناس آزمایشگاه می دهد که همزمان با بستن گارو، رگ را نیز شناسایی کند و عمل نمونه گیری را انجام دهد. این دستگاه شارژی است اما در صورت اتمام شارژ و شرایط اضطراری میتواند با برق نیز کار کند. دارای کیت مخصوص کودکان است که با برق و یا اتصال به برق، جهت استفاده برای خونگیری از کودکان مورد استفاده قرار میگرد. 

ویژگی های دستگاه VRG 115

1 قابل حمل بودن و سبک 

2 کاربری آسان 

3 طراحی ارگونمیک

4 قابل استفاده در انواع پوست ها

5 کلید یکطرفه کننده نور

6 با دوام و طول عمر زیاد

7 باتری شارژی با طول عمر زیاد

8 قابلیت تنظیم شدت نور

9 حسگر محافظ چشم

10 گارو مجزا و قابل تعویض

11 قابل استفاده در تمامی مراکز درمانی

12 قابل استفاده در محیط های با نور کم 

13 مفید جهت رگ گیری از انگشتان

14 دارای کیت مخصوص اطفال

توجه

این دستگاه باید فقط توسط افراد آموزش دیده مورد استفاده قرار گیرد. 

این دستگاه دارای گارانتی می باشد. 

برای آگهی بیشتر در مورد دستگاه گارو رگ نما میتوانید فایل PDF را در انتهای این مطلب دانلود بفرمایید.

%ق ظ، %04 %387 %1395 ساعت %11:%آذر برای نظر دادن اولین باش!

بر اساس یک مطالعه جدید، افراد مبتلا به یبوست بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کلیوی قرار دارند. محققان مرکز علوم پزشکی دانشگاه تنسی در مطالعات خود دریافته‌اند که پیشگیری یا درمان مشکلات کلیوی با کنترل یبوست امکان پذیر است.

این محققان گزارشات پزشکی 3/5 میلیون کهنه سرباز آمریکایی دارای عملکرد عادی کلیه را مورد مطالعه قرار دادند. این افراد از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ تحت نظر بودند و وضعیتشان تا سال ۲۰۱۳ پیگیری می‌شد.

افراد مبتلا به یبوست ۱۳ درصد بیش از بیماران فاقد یبوست مبتلا به بیماری مزمن کلیوی و ۹ درصد بیشتر دچار نارسایی کلیوی شدند. این خطر حتی برای افراد مبتلا به یبوست حادتر، بالاتر هم بود.

این یافته‌ها بر ارتباط احتمالی بین روده و کلیه‌ها تاکید دارد و دیدگاه‌های بیشتری در مورد علل احتمالی بیماری کلیه ارائه می‌کند.

به گفته محققان، بیماران مبتلا به یبوست باید از لحاظ عملکرد کلیه‌ها هم تحت نظر دقیق باشند.

%ق ظ، %04 %371 %1395 ساعت %11:%آذر برای نظر دادن اولین باش!

محققان دانشگاه نوتردام در جريان يک مطالعه با بررسي داروهاي مورد تاييد اداره نظارت بر غذا و داروي آمريکا، در صدد پي بردن به اين موضوع بودند که چرا بسياري از اين داروهاي تاثيري بر سرطان لوزالمعده ندارند.

محققان در اين مطالعه که در مجله Oncogene منتشر شد، متوجه شدند که جلوگيري از انتشار 'اگزوزوم ها' (exosomes)، نتيجه شيمي درماني را موثرتر مي کند.

بدنه تومور سرطان لوزالمعده از حدود 10 درصد سلول هاي سرطاني و 90 درصد سلول هاي حمايت کننده ساخته شده است.

مشخص شده است که سلول هاي حمايت کننده به نحوي از روند شيمي درماني جان سالم به در مي برند.

ويزکول هاي ميکروسکوپي به نام 'اگزوزوم'، حباب هايي با ماده ژنتيکي هستند که در جريان شيمي درماني از سلول هاي حمايت کننده آزاد مي شوند؛ اگزوزوم ها به سلول هاي سرطاني ياد مي دهد که چگونه زنده بمانند که در نتيجه به مقاومت تومور در برابر شيمي درماني منجر مي شود.

محققان در اين مطالعه متوجه شدند که با ممانعت از آزاد سازي اگزوزوم ها، تبادل اطلاعات ميان سلول هاي سرطاني و سلول هاي حمايت کننده قطع شد.

آنها استفاده از مسدود کننده هاي اگزوزوم که سمي نيستند را به عنوان تکميل کننده رويکردهاي شيمي درماني توصيه کردند.

سرطان لوزالمعده سومين عامل مهم مرگ و ميرهاي مرتبط با سرطان است و تنها هشت درصد مبتلايان بيش از پنج سال زنده مي مانند.

%ق ظ، %27 %915 %1395 ساعت %00:%آبان برای نظر دادن اولین باش!

خطرناکترین ماده مخدر روانگران جدید توهم زا  به نام فلاککا  یا "پی وی پی "در فلوریدا امریکا رایج شد

فلاککا یا پی وی پی Flakka یا PVP

ماده مخدر روانگردان جدید فلاککا  از مواد روانگردان جدید یا ان پی اس است که قیمتی نازل دارد و فرمول ان کمی  مشابه با مخدر نمک حمام است اما اثرات توهم زایی و نشعگی ان بیشتر از کوکائین و متامفتامین (شیشه ) است و در واقع اثراتی مشابه با مخلوط چندین ماده محرک با هم دارد

ماده فلاککا با اسامی علمی  α-Pyrrolidinopentiophenone ( alpha -pyrrolidinovalerophenone) , α-PVP , alpha-PVP , O-2387 , β-ketone-prolintane , Prolintanone 

یک محرک قوی با فرمول  مشابه  با کاتینون ها است .

این ماده به شکل یک پودر سفید رنگ است  و دارای اثراتی مشابه  و متقاطع  با کوکائین و کراک کوکائین و متامفتامین (شیشه ) است

طبق انچه کاراگاهان مبارزه با مواد مخدر می گویند  بوی این ماده روانگردان جدید  مشابه با بوی عرق جوراب sweaty sockاست

این ماده را می توان درون پیپ و یا پایپ و یا سیگار و یا به صورت اسنیف از طریق بینی مصرف کنید

این دارو به طور بالقوه مرگبار  و خطرناک است و  اثرات مصرف مخدر  پی وی پی  به صورت  احساس شادی و سرخوشی، و توهم  است به طوری که عده ای از مصرف کننده گان ان دچار بیماری روانی شده اند  اثر ان حدود چند ساعت دوام دارد

 رواج این ماده مخدر در بین نوجوانان و دانش اموزان  فلوریدای امریکا  تاکنون چندین کشته و دیوانه داشته است

%ب ظ، %26 %854 %1395 ساعت %23:%آبان برای نظر دادن اولین باش!

(به انگلیسی: Restless Leg Syndrome یا RLS) بیماری پای بیقرار نوعی اختلال خواب است که در آن، فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایند در پاها می‌شود و آن را به صورت احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش و یا حرکت حشرات روی پوست توصیف می‌کند و بیمار برای کاهش حس ناچار است پای خود را تکان دهد و یا بکشد.

این احساس ناخوشایند معمولاً در نرمه ساق پا اتفاق می‌افتد ولی می‌تواند در هر جای اندام تحتانی از مچ پا گرفته تا ران احساس شود. این احساس معمولاً وقتی رخ می‌دهد که بیمار دراز می‌کشد، یا برای مدت طولانی می‌نشیند. فردی که دچار این حالت می‌شود به ناچار پای خود را حرکت می‌دهد. حرکت پاها، راه رفتن، مالش یا ماساژ پاها و یا خم کردن زانوها به طور موقت تا حدی علایم را کاهش می‌دهد و عدم تحرک و استراحت، سبب تشدید علائم بیماری می‌شود. این بیماران معمولاً در به خواب رفتن دچار مشکل هستند و معمولاً بهترین خواب را در انتهای شب و ساعات صبح تجربه می‌کنند. چون این افراد خواب کافی را تجربه نکرده‌اند ممکن است در طول روز خواب آلود باشند.

گاهی بیماری پای بیقرار به همراه حرکات متناوب اندامها حین خواب (Periodic Limp Movements in sleep) دیده می‌شود. این بیماران به صورت بی‌اختیار حرکات ناگهانی به اندامهای خود در حین خواب می‌دهند. این حرکات به طور معمول هر ۱۰ تا ۶۰ ثانیه رخ می‌دهد. بعضی افراد صدها بار در طی شب اندام‌های خود را حرکت می‌دهند. این حرکات نه تنها باعث اختلال خواب این افراد می‌شود بلکه سبب اختلال خواب اطرافیان آنها نیز می‌گردد.

بین ۵ تا ۱۵ درصد از مردم ایالات متحده بین سندروم پاهای بی قرار مبتلا هستند. شیوع این اختلال با افزایش سن رابطه‌ای مستقیم دارد. سندروم پاهای بی قرار بیشتر در میان زنان شایع است. یک بررسی انجام شده در این خصوص نشان داد که سندروم پاهای بی قرار عامل یک سوم اختلال بی خوابی در افراد بالای ۶۰ سال است. کودکان هم می‌توانند به سندروم پاهای بی قرار گرفتار شوند که این پدیده در بسیاری از موارد با بیش فعالی و یا «درد ناشی از رشد» اشتباه گرفته می‌شود.

علل

هر چند علل این بیماری شناخته شده نیست ولی نقش عوامل زیر ثابت شده‌است:

در بعضی خانواده‌ها به صورت ارثی این حالت بیشتر دیده می‌شود.

در حاملگی بخصوص در ماههای آخر بیشتر دیده می‌شود. معمولاً بعد از زایمان مشکل بیمار بر طرف می‌شود.

کم خونی و پایین بودن سطح آهن خون.

بیماریهای مزمن مثل نارسایی کلیوی، دیابت، آرتریت روماتویید (التهاب مفاصل) و نوروپاتی‌های محیطی (بیماری‌های مربوط به سیستم عصبی).

مصرف قهوه و ترکیبات حاوی کافئین.

افراد مسن و سالمند بیشتر به این بیماری مستعدند.

قطع مصرف اپیوییدها ( درصورت وجود وابستگی ) که ممکن است این بیماری به صورت بسیار شدید ظاهر گردد

تشخیص

این بیماری بر اساس شرح حال، معاینات و پاراکلینیک است که توسط پزشک داده می‌شود و بر اساس عوامل مؤثر، درمان آن صورت می‌گیرد.

درمان

بعضی اوقات برای درمان سندرم پای بی قرار باید سایر بیماری‌های مرتبط همچون کمبود آهن یا نوروپاتی محیطی را باید درمان نمود. درمان کمبود آهن ممکن است با تجویز مکمل‌های آهن در ارتباط باشد. با اینحال دقت نمایید که برای دریافت آهن باید قبل از آن سطح آهن خونتان را چک کرده و با تجویز پزشک اقدام به دریافت دارو نمایید.اگر سندرم پای بی قرار در شما با هیچ بیماری دیگری مرتبط نباشد، برای درمان آن می‌بایست بر تغییرات سبک زندگی و یا درمان دارویی تمرکز نمایید. درمان دارویی فقط با دستور پزشک مجاز بوده و بدون مراجعه به پزشک ممکن نیست. آگونیستهای دوپامین مانند پرامی‌پکسول و کابرگولین، گاباپنتین و بنزودیازپین‌ها در درمان این اختلال بکار می‌روند.

%ب ظ، %26 %827 %1395 ساعت %22:%آبان برای نظر دادن اولین باش!

هنگامی که پشه‌ای یک عامل بیماری را از فردی به دیگری انتقال می‌دهد، عامل عفونی باید تا زمان کامل شدن فرایند انتقال در داخل بدن پشه زنده بماند. اگر پشه انگل را هضم کند، چرخه انتقال پایان می‌یابد و انگل نمی‌تواند به میزبان بعدی برسد. انگل‌های موفق منتقله از طریق پشه‌ها، دارای ترفندهای جالبی برای دوری از برخورد پشه با آنها به عنوان غذا هستند. برخی در برابر آنزیم‌های گوارشی داخل معده پشه مقاوم هستند؛ بیش‌تر آنها برای دوری از آنزیم‌های گوارشی قوی که می‌توانند به سرعت آنها از بین ببرد، هرچه زودتر راهی به خارج از معده پشه پیدا می‌کنند. انگل‌های مالاریا در پشه‌ها برای ۱۲-۹ روز زنده می‌مانند و در طول این مدت از چندین مرحله تکاملی اجباری عبور می‌کنند. ویروس‌های انسفالیت در داخل پشه تا ۲۵-۱۰ روز زنده باقی می‌مانند و در این دوره انکوباسیون به تعداد خیلی زیادی تکثیر می‌یابد. مطالعات روی HIV‌ به روشنی نشان داده است که ویروس ایدز به عنوان یک غذا برای پشه بوده و در هنگام خونخواری هضم و تجزیه می‌شود. در نتیجه پشه‌ای که خون فرد آلوده به HIV‌ را می‌خورد، آن خون را طی ۲-۱ روز هضم می‌کند و به صورت کامل هر ذره ویروسی که به طور بالقوه می‌تواند عفونت جدیدی را تولید کند را تخریب می‌کند. از آنجا که ویروس HIV زنده نمی‌ماند تا بتواند تولید مثل کند و به غدد بزاقی پشه حمله کند، مکانیسمی که بیش‌تر انگل‌های منتقله از طریق پشه برای رفتن از یک میزبان به میزبان بعدی استفاده می‌کنند، در مورد HIV امکان‌پذیر نیست.

پشه‌ها ویروس‌های HIV را به تعدادی که برای انتقال ایدز از طریق آلودگی کافی باشد، در هنگام خونخواری دریافت نمی‌کنند.

عوامل بیماری‌‌زای منتقله به وسیله حشرات که توانایی انتقال از یک فرد به فرد دیگر از طریق آلودگی قطعات دهانی دارند، باید در تعداد و سطح بسیار بالایی در جریان خون میزبان خودشان در گردش باشند. انتقال از طریق قطعات دهانی نیازمند ذرات عفونی به مقدار کافی برای شروع کردن یک عفونت جدید است. تعداد واقعی ذرات عفونی از یک بیماری به بیماری دیگر فرق می‌کند. ویروس ایدز (HIV) در سطح خیلی پایینی در خون جریان دارد ـ خیلی کم‌تر از سطح عامل هر بیماری شناخته شده دیگری که توسط پشه‌ها منتقل می‌شود. افراد عفونی ندرتاً بیش‌تر از ۱۰ واحد از HIV در جریان خون دارد و ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد آلوده به HIV دارای سطحی غیرقابل ردیابی از ویروس در خونشان هستند. محاسبات در مورد پشه‌ها و HIV‌ نشان داده است پشه‌ای که خونخواری‌اش روی یک حامل HIV با ۱۰۰۰ واحد ویروس ایدز در گردش خون قطع و مختل شده باشد، دارای شانسی با احتمال ۱ به ۱۰ میلیون است تا بتواند تنها یک واحد HIV را به یک گیرنده غیر آلوده انتقال دهد. به صورت ساده‌تر، یک فرد غیر آلوده به HIV باید ۱۰ میلیون بار توسط پشه‌هایی گزیده شود که خونخواری روی یک فرد آلوده به ایدز را آغاز کرده باشند تا وی بتواند تنها یک عدد HIV را از قطعات دهانی آلوده پشه‌ها دریافت کند. با استفاده از همین محاسبات، حتی له شدن پشه‌ای که تا حداکثر ظرفیت، خون حاوی ویروس ایدز را بلعیده باشد هم نمی‌تواند به سطوح مورد نیاز برای آغاز کردن عفونت نزدیک شود. به طور خلاصه، انتقال مکانیکی ایدز به وسیله پشه‌های آلوده به HIV خیلی دور از حدود احتمال به نظر می‌رسد. بنابراین هیچ یک از مکانیسم‌های فرضی پیش گفته برای انتقال HIV به وسیله پشه عملی نمی‌باشد.

%ب ظ، %20 %709 %1395 ساعت %19:%آبان برای نظر دادن اولین باش!

بیانیه معاونت تحقیقات وزارت بهداشت در خصوص مقالات خارج شده از نشریات علمی

تهران- ایرنا- معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درپی انتشار فهرست 58 مقاله که به دلیل عدم رعایت استانداردهای اخلاق در پژوهش توسط ناشرین بین المللی (Nature-Springer) از مجلات منتشرکننده خارج شده بودند، بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه که نسخه ای از آن روز دوشنبه از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ایرنا نمابر شد، آمده است: پس از انتشار خبر خارج شدن مقالات مذکور در بخش خبری نیچر (Nature New) در اول نوامبر 2016 ( 11 آبان 1395) که جامعه علمی ایران را به شدت آزرده کرد، رسیدگی به این موضوع در دستورکار معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دبیرخانه کمیته ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی قرار گرفت که با توجه به حجم مقالات مذکور و پیچیدگی ماهوی موضوع، این بررسی ها کماکان ادامه دارد. 

در این راستا موارد زیر برای تنویر افکار عمومی و به ویژه اطلاع رسانی به جامعه دانشگاهی اعلام می شود.

1- اگر چه خارج شدن این تعداد از مقالات نوشته شده توسط نویسندگان ایرانی به دلیل عدم رعایت استانداردهای اخلاق در پژوهش اتفاقی تاسف آور و ناراحت کننده است اما این موضوع به هیچ عنوان نباید به همه جامعه علمی ایران تعمیم داده شود.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همواره اعضای جامعه محققان و پژوهشگران علوم پزشکی کشور را از این گونه رفتارهای غیراخلاقی مبرا دانسته و اعلام می کند این اتفاق به هیچ عنوان نباید به عنوان دستاویزی برای تخطئه فعالیت های پژوهشی کشور مورد استفاده قرار گیرد. 

2- در حالی که مساله سوء رفتار پژوهشی یک پدیده جهانی است و سالانه هزاران مقاله به دلیل عدم رعایت استانداردهای اخلاق در پژوهش توسط مجلات علمی خارج می شوند، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ضمن این که انتشار این خبر توسط یک ناشر بین المللی آن هم با نام بردن از یک کشور را نوعی 'برچسب زنی'، به جامعه علمی به ویژه محقق علوم پزشکی کشور و نوعی اقدام تخریبی تلقی می کند و همچنینضمن پذیرش این واقعیت، آن را فرصتی برای اصلاح روندها و برطرف کردن علت هایی می داند که به چنین نتایجی ختم می شود.

3- به نظر می رسد که یکی از دلایل اصلی بروز چنین مشکلاتی، عدم رعایت روند استاندارد در مراحل مختلف از جمله انجام پژوهش، نوشتن مقالات و ارسال و انتشار آنها در مجلات علمی باشد، در این بین نقش شرکت ها و افراد واسط برای تهیه، ارسال و انتشار مقاله همواره مورد سوال جدی بوده است به گونه ای که در بخشنامه های متعدد کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت، هرگونه همکاری با شرکت های مذکور کاملا ممنوع اعلام شده و دانشگاه های های علوم پزشکی و اعضای هیات علمی از ارتباط با چنین شرکت ها و مجموعه هایی نهی شده اند. 

4- در حال حاضر کمیته ملی اخلاق در پژوهش های پزشکی مستقر در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، از کمیته های اخلاق در پژوهش دانشگاه های تابعه خواسته است که با تشکیل جلسات اضطراری سوءرفتار پژوهشی افراد وابسته به خود را که در این مقالات نقش داشته اند بررسی کند، به علاوه دانشگاه ها موظف شده اند سایر آثار پژوهشی افراد دخیل در مقالات مذکور را از جهت رعایت استانداردهای اخلاق در پژوهش بررسی کنند.

در ضمن تا زمان تعیین تکلیف نهایی هرگونه ارتقاء و ترفیع افراد مذکور متوقف خواهد شد و در صورتی که هر یک از این افراد به استناد این مقالات ترفیع یا ارتقاء رتبه یافته و یا مشوق مالی یا معنوی شامل آنها شده باشد، تمام منافع مذکور کان لم یکن بوده و باید از افراد دخیل پس گرفته شود.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، ضمن اعلام حمایت جدی خود از همه محققان، اساتید و پژوهشگرانی که مجدانه و با رعایت کامل استانداردهای اخلاق در پژوهش فعالیت می کنند، تاکید می کند که برخورد جدی با افراد متخلف را که با سوء رفتارهای پژوهشی خود حیثیت علمی کشور را تحت الشعاع قرار داده اند، تا رسیدن به نتیجه قطعی پیگیری و نتایج بررسی های خود را به جامعه دانشگاهی ارائه خواهد کرد.

لازم است علل زمینه ای و ریشه ای چنین مسائلی در نهادهای سیاستگذار حوزه تحقیقات و فناوری مورد موشکافی قرار گرفته و همه متولیان حوزه پژوهش کشور در اقدامی هماهنگ نسبت به اتخاذ سیاست های جدید که زمینه بروز چنین مواردی را از بین می برد، تشریک مساعی کنند.

%ب ظ، %10 %891 %1395 ساعت %23:%آذر برای نظر دادن اولین باش!

خوب،بد،زشت

اخیراً خبر مجله Nature مبنی بر خارج کردن 58 مقاله منتشر شده از محققین ایرانی توسط ناشر Springer-Nature در سال 2016 جامعه دانشگاهی کشور را ملتهب نمود. اولین واکنش طبق معمول از گروهی ضد پژوهش در ایران بود که حسب سنت شروع نمودند که ما گفته بودیم این پژوهش بدرد نمی‌خورد! همان‌هایی که در سالیان نه چندان دور نوشتن مقاله را خطای بزرگ می‌دانستند و اکنون در لاک دفاعی هستند، هرازچند گاهی مانند موقعیت فعلی شروع به حمله می‌کنند. آنچه در این خبر ذکر شده است این است که به سه دلیل عمده در این مقالات: « نویسندگان غیر واقعی»، « تقلب در معرفی داوران با ایمیل‌های غیرواقعی» و « درجاتی از سرقت علمی »، تصمیم گرفته‌اند که این مقالات را حذف کنند. این عمل که Retracکردن مقالات نامیده می‌شود همواره در مجلات دیده می‌شود و خاص وضعیت فعلی در ایران نیست و امروز هم در وبگاه Springer توضیحی اضافه شده است که منظور از این خبر جامعه علمی ایران نبوده و این مسئله در همه کشورها رخ می‌دهد. علی ایحال در این فضای ملتهب باید واقع بینانه قضاوت نمود و از همه مهم‌تر با راهکارهای درست از مشکلات جلوگیری کرد.

1) اصولاً پژوهش در ایران به جز فرمایشات موکد مقام معظم رهبری در دولتمردان و سیاستگزاران ما جایگاهی ندارد. جناح چپ، میانه و راست حقیقتاً فقط استفاده ابزاری از پژوهش و خروجی آن یعنی مقالات نموده‌اند. به‌عبارتی فقط تعداد مقالات ما و رتبه ما از 58 به 16 بر اساس Scopus و یا 21 بر اساس ISI باعث پز دادن این عزیزان شده و به واقع اعتقادی به مقالات ندارند و هر وقت در مسند قدرت نیستند، جناح مقابل را برای رکود علمی مورد سرزنش قرار می‌دهند. موید این ادعای حقیر نگاه این عزیزان به اعتبارات پژوهشی است. به ‌عبارتی هر سال دریغ از پارسال، سهم واقعی پژوهش از GPP به مقادیر 2 تا 4 درصد هیچگاه محقق نشد و در عمل همواره یا ثابت بوده یا کاهش پیدا کرده است. هر سال محققان ما از نظر اعتبارات پژوهش فقیر و فقیرتر شده‌اند که نتیجه آن کاهش کیفی پژوهش‌های بنیادی در ایران و متاسفانه درجاتی از Data سازی است. وقتی پولی برای پژوهش وجود ندارد، برای مثال اختصاص 3 میلیون تومان برای یک پایان نامه Ph.D، انتظار چاپ 2 مقاله ISI یعنی Data غیرواقعی.

2) افزایش بی‌رویه دانشجویان فوق لیسانس و Ph.D در انواع و اقسام دانشگاه‌های دولتی، شبانه، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس‌های خودگردان و بین المللی بدون اختصاص سرانه پژوهش، داشتن استاد واجد شرایط برای سرپرستی آنان و زیرساخت‌های پژوهشی و از همه مهمتر دانشجوی واجد شرایط، در این گذر به تعداد آن پایان نامه و انتظار چاپ مقاله!

3) قوانین ارتقاء اعضاء هیئت علمی ایران بر اساس یک آئین نامه Mixed یعنی حداقل‌هایی از پژوهش، آموزش، خدمت و امور فرهنگی است. به طور کلی در دنیا یک عضو هیئت علمی می‌تواند با Track آموزشی و ارائه خدمات آموزشی مطلوب ارتقاء پیدا کند و اجبار کردن او به داشتن چند مقاله برای هیئت علمی که اصولاً پژوهش را دوست ندارد و با آن آشنا نیست، فقط منجر به صوری کردن پژوهش می شود. به‌عبارتی اگر ما اجازه دهیم آن 20 تا 30 درصد از اعضاء هیئت علمی ما که پژوهش را می‌فهمند و به آن اعتقاد دارند پژوهش کنند و بودجه‌های پژوهش را به آنان اختصاص دهیم و بقیه از Track‌های دیگر ارتقاء یابند (یعنی از آموزش و یا خدمت)، به سمت پژوهش اصیل حرکت خواهیم کرد. 

4) مقاله از یک فرآیند صحیح مبتنی بر طرح تحقیقاتی یا پایان نامه و نوشتن آن توسط دانشجو تحت نظر استاد می‌بایست تهیه شود، تجربه این 58 مقاله و تجارب مشکل آفرین گذشته نشان داده است که عقد قرارداد فردی و یا دانشگاهی با شرکت‌های نوشتن مقاله، رویه‌ای کاملاً غیراخلاقی – علمی و مشکل‌آفرین است.

5) تغییر نگاه به کیفیت پژوهش به جای شمردن تعداد، نگاهی که در دوره اخیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کم کم در حال شکل گیری است و اساس این نگاه این است که محقق به جای چاپ 10 مقاله ضعیف یک مقاله خوب داشته باشد.

6) پرهیز از واکنش‌های غیرمنطقی به موضوع اخیر که همانطوری که گفتم گروهی که نه موثر در آموزش هستند و نه در درمان هرازچند گاهی با شنیدن خبرهایی مانند خبر اخیر یک انتقام سنتی از پژوهش می‌گیرند.

خطا در پژوهش با یک نسبت قابل قبول و در یک فضای مناسب در پژوهش همواره اجتناب ناپذیر است. مهم آن نسبت و از همه مهمتر فضای مناسب در پژوهش است که متاسفانه این دومی در ایران وجود ندارد.

 7) باید تمام خبرهای خوب و بد و زشت را با هم بشنویم و تصمیم بگیریم. یادمان باشد که اساتید و جوانان محقق ما با دست خالی و کم لطفی محض دولت‌مردان و سیاستمداران تا به حال با CPR این وضعیت پژوهش را زنده نگه داشته اند.

شاهین آخوندزاده

قائم مقام معاونت تحقیقان و فناوری وزارت بهداشت

صفحه1 از8

درباره ی سایت

طراحی سایت پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران با جدیدترین تکنولوژی به صورت ریسپانسیو طراحی شده و آماده ی خدمات علمی به کلیه بازدید کنندگان می باشد. 

تبلیغات موجود در این سایت از طریق سفارش در این سایت ثبت شده، و پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران هیچ مسئولیت و وابستگی نسبت به محتوای تبلیغات موجود ندارد. 

آمار سایت