بستن تبلیغات

مکانیسم اثر الکلها

هرچند غلظتهای بالای هر ماده آلی، با ساختمان شیمیائی R-CH2OH می‏تواند برای باکتریها کشنده بوده و موجب نابودی آنها گردد. ولی باید توجه داشت که هر نوع الکل در غلظت خاصی از حداکثر فعالیت خود برخوردار می‏باشد. مثلا، اتیل و ایزوپروپیل الکل که معمولا استفاده می‏گردند، در غلظت 70% محلول آبی از حداکثر توان باکترکشی خود، برخوردار هستند در صورتی که الکلهای متیلیک و پروپیلیک در غلظت 100% نهایت اثر سمی خود را آشکار می‏سازند. هر چند مکانیسم اثر الکلها به هم ریختن شکل فضایی (دناتوره کردن) پروتئین سلولها منجمله باکتریهاست ولی این اثر نیاز به زمانی حدود حداقل 2 دقیقه دارد پس دقت شود با کشیدن پنبه الکل به مدت مناسب و فشار کافی (ولی نه زیاد) حتی المقدور از تعداد باکتریهای سطح پوست کم شود. الکل قادر به از بین بردن اکثر ویروسها نمی‏باشد ولی از آنجایی که ویروسها زندگی انگلی اجباری دارند بصورت نرمال در روی پوست بدن وجود نداشته و از این بابت خطری بیمار را تهدید نمی‏کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محمد علی‎محمدی

کارشناسی ارشد: بیوشیمی بالینی ـ دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ـ ۱۳۸۸

کارشناسی: علوم آزمایشگاهی ـ دانشگاه علوم پزشکی یزد ـ ۱۳۸۴

کاردانی: علوم آزمایشگاهی ـ دانشگاه علوم پزشکی اراک ـ ۱۳۸۱

وبگاه: www.labworld.ir/mohammad-alimohammadi

دیدگاه‌ها   

0 #1 فاطمه 1397-10-05 08:12
سلام
این که مکانیسم اثر الکل نیست که
انتطار داشتیم به طور تخصصی و علمی این مطلب رو بنویسین
والا باید رو عنوانش چیز دیگه ای مینوشتید
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

نظر شما پس از تایید، منتشر می شود.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ی سایت

طراحی سایت پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران با جدیدترین تکنولوژی به صورت ریسپانسیو طراحی شده و آماده ی خدمات علمی به کلیه بازدید کنندگان می باشد. 

تبلیغات موجود در این سایت از طریق سفارش در این سایت ثبت شده، و پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران هیچ مسئولیت و وابستگی نسبت به محتوای تبلیغات موجود ندارد. 

آمار سایت