بستن تبلیغات

مکانیسم اثر الکلها

هرچند غلظتهای بالای هر ماده آلی، با ساختمان شیمیائی R-CH2OH می‏تواند برای باکتریها کشنده بوده و موجب نابودی آنها گردد. ولی باید توجه داشت که هر نوع الکل در غلظت خاصی از حداکثر فعالیت خود برخوردار می‏باشد. مثلا، اتیل و ایزوپروپیل الکل که معمولا استفاده می‏گردند، در غلظت 70% محلول آبی از حداکثر توان باکترکشی خود، برخوردار هستند در صورتی که الکلهای متیلیک و پروپیلیک در غلظت 100% نهایت اثر سمی خود را آشکار می‏سازند. هر چند مکانیسم اثر الکلها به هم ریختن شکل فضایی (دناتوره کردن) پروتئین سلولها منجمله باکتریهاست ولی این اثر نیاز به زمانی حدود حداقل 2 دقیقه دارد پس دقت شود با کشیدن پنبه الکل به مدت مناسب و فشار کافی (ولی نه زیاد) حتی المقدور از تعداد باکتریهای سطح پوست کم شود. الکل قادر به از بین بردن اکثر ویروسها نمی‏باشد ولی از آنجایی که ویروسها زندگی انگلی اجباری دارند بصورت نرمال در روی پوست بدن وجود نداشته و از این بابت خطری بیمار را تهدید نمی‏کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محمد علی‎محمدی

کارشناسی ارشد: بیوشیمی بالینی ـ دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ـ ۱۳۸۸

کارشناسی: علوم آزمایشگاهی ـ دانشگاه علوم پزشکی یزد ـ ۱۳۸۴

کاردانی: علوم آزمایشگاهی ـ دانشگاه علوم پزشکی اراک ـ ۱۳۸۱

وبگاه: www.labworld.ir/mohammad-alimohammadi

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی سایت

طراحی سایت پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران با جدیدترین تکنولوژی به صورت ریسپانسیو طراحی شده و آماده ی خدمات علمی به کلیه بازدید کنندگان می باشد. 

تبلیغات موجود در این سایت از طریق سفارش در این سایت ثبت شده، و پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران هیچ مسئولیت و وابستگی نسبت به محتوای تبلیغات موجود ندارد. 

آمار سایت