بستن تبلیغات

کارآموزی آزمایشگاه تشخیص طبی

اگر در رشته مرتبط با آزمایشگاه تحصیل کردی و میخوایی کار در آزمایشگاه رو اصولی یاد بگیری، این مطلب رو از دست نده. تو این مطلب با انواع کارآموزی آشنا میشی و مزایا و معایت هر کدومش رو یاد میگیری. دوره‌های آموزشی با عناوین محتلف بسیار زیاد است، کافیست با یک سرچ ساده با انبوهی از مراکز آموزشی و آزمایشگاهی مواجه شوید. اما انتخاب کدام مجموعه نیاز به تحقیق دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را با دقت بخوانید. در این مطلب سعی شده راهنمایی لازم جهت انتخاب مجموعه ای که مناسب کارآموزی است به شما بدهیم و نکاتی که برای کارآموزی حائز اهمیت است عنوان کنیم.

انواع کارآموزی آزمایشگاه تشخیص طبی

کارآموزی آزمایشگاه تشخیص پزشکی رایگان

کارآموزی رایگان در آزمایشگاه معمولا به این شکل است که کارآموز مثل یک پرسنل، طبق ساعت کاری آزمایشگاه وارد و خروج می‌نماید. در این نوع کارآموزی معمولا استادی وجود ندارد و کارآموز میبایست هنگامی که کارشناسان یا کاردان مربوطه مشغول به کار است، دقت نموده و کار را از او یاد بگیرد. و گاها به دلیل شلوغی آزمایشگاه ممکن است فرصت آموزش اصولی برای کارآموز میسر نشود. و کارآموز مدت ها یک بخش بماند و روند یادگیری بسیار کند خواهد بود زیرا سرفصلی هم برای کارآموز وجود ندارد. در ضمن امکان آموزش غیر اصولی نیز وجود دارد زیر کارشناسان بخش مربوطه علیرغم تسلط به کار، ممکن است صلاحیت تدریس نداشته باشند. کسی که کاری را بلد است، الزاما مدرس خوبی ممکن است نباشد! مهمتر از آن، نکاتی قبل از شروع کار وجود دارد مانند مسائل حفاظت فردی و نحوه کار با وسایل پر خطر که معمولا کارآموزانی که مراکز رایگان را انتخاب مینمایند، هرگز به این نکات آگاهی نمیابند. به طور مثال استفاده از سیفتی باکس و جلوگیری از نیدل استیک شدن مواردی است که حتما قبل از انجام نمونه گیری باید به کارآموز آموزش داده شود. متاسفانه بسیاری از کارآموزان رایگان، نیدل استیک شدن را تجربه می نمایند و خطر ابتلا به بیماری های خطرناک مثل HIV و هپاتیت C در این اشخصاص بیشتر خواهد بود. در ضمن کار با نمونه های پاتوژن نیز برای افراد تازه کار بسیار خطرناک است. 

کارآموزی با پرداخت شهریه و هزینه

وقتی که پای هزینه درمیان می آید باید بسیار دقت کرد که کجا این هزینه را میخواهیم صرف کنیم. متاسفانه بسیار از آزمایشگاه هایی که اقدام به پذیرش کارآموز با پرداخت شهریه می نمایند، خدمات بسیار پایینی ارائه میدهند که از نظر کیفیت تفاوتی با کارآموزی رایگان ندارد. 

کارآموزی به صورت دوره و کارگاه

مراکز آموزشی مختلفی وجود دارد که هر کدام با عناوین مختلف اقدام به برگزاری دوره های کارآموزی و یا کارگاه ها می نمایند و اغلب گواهینامه یا سرتیفیکیت آموزشی هم اهدا می نمایند. اغلب این دوره ها به دلیل کوتاه مدت بودن و خلاصه وار بودن و عدم مشارکت با کارآموزان برای انجام کارهای عملی، سطح یادگیری پایینی را خواهند داشت و صرفا برای کسانی که آشنایی با این سرفصل را دارند و به دنبال افزایش رزومه خود با استفاده از سرتیفیکت ها هستند، کاربرد دارد.

چه کارآموزی مناسب است؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که خب پس برای یادگیری آزمایشگاه چه کنیم؟ جواب شما این است مجموعه ای را با تحقیق پیدا کنید تا بتواند آموزش صحیح و اصولی به شما بیاموزد. در ادامه به شما مواردی که به انتخاب صحیح شما برای کارآموزی کمک می کند را بیان می کنیم.

کارآموزی اصولی و صحیح

1. بهره گیری از استاتید با سطح تحصیلات بالا

متاسفانه بسیاری از مراکز هستند که اساتید نه تحصیلات مرتبط با آزمایشگاه دارند و نه تجربه کافی. از این رو، قبل از انتخاب محل مناسب برای کارآموزی حتما رزومه اساتید را جستجو و بررسی بفرمایید (یک جستجوی ساده اسم استاد در گوگل نیز میتواند به شما کمک کند). بهتر است اساتید، با پایه علوم آزمایشگاهی و مقاطع حداقل ارشد و دکترا باشند و از دانشگاه های معتبر فارغ التحصیل شده باشند. و حتما تجربه تدریس و سابقه آزمایشگاهی و آموزشی بالایی داشته باشند.

2. محیط و بستر مناسب

محیط آموزشی از اهمیت بسیاری برخوردار است. آزمایشگاه‌ها، با تجهیزات مناسب و دسترسی راحت برای رفت آمدتان باشد. تا یادگیری به بهترین شکل انجام شود. فضای آزمایشگاه باید مناسب و با تهویه باشد. محیط آموزشی نباید خیلی شلوغ باشد زیرا یادگیری را کاهش می دهد. حتما قبل از ثبت نام در دوره های کارآموزی محیط را از نزدیک بررسی نمایید و یا تصاویر مربوط به آن را ببینید. دیدن نمونه های واقعی به درک و آموزش شما بسیار کمک خواهد کرد. پس حتما بپرسید آیا نمونه های تخم انگل واقعی یا حشرات واقعی به شما نشان میدهند یا صرفا به یک عکس در اینترنت اکتفا می نمایند؟

3. رعایت پروتکل‌های بهداشتی

با توجه به شیوع بیماری کرونا خیلی مهم است که آزمایشگاهی که برای کارآموزی در نظر گرفته اید از این جهت مصون باشد. مجموعه هایی هستند که قبل از شرکت در دوره از تمام دانشجویان تست کرونا میگیرند تا از سلامت کارآموزان مطمئن شوند و تب سنجی نیز می بایست انجام شود. و در تمام مدت کلاس‌های عملی، استفاده از ماسک و دستکش و رعایت فاصله فیزیکی الزامی می‌باشد. 

4. پذیرایی در طول دوره

سعی کنید برای کارآموزی مجموعه هایی که امکان پذیرایی و ناهار دارند انتخاب کنید. برخی از مجموعه های آموزشی، پذیرایی و حتی ناهار منو باز به صورت رایگان از شما پذیرایی می نمایند.

5. اقامت

اگر از شهرستان هستید و برای کارآموزی در شهر خود مجموعه مناسبی پیدا نکرده اید، پیشنهاد می شود پیش از ثبت نام از محل اقامت خود مطمئن شوید. مجموعه هایی هستند که برای شما خوابگاه در نظر میگیرند و معرفی مینمایند. 

6. پشتیبانی

پشتیبانی و خدمات پس از آموزش بسیار حائز اهمیت است. از این رو پیش از ثبت نام حتما در این مورد سوال کنید. چه حمایتی برای اشتغال شما خواهند داشت. برخی از مجموعه ها صرفا آگهی کار به شما معرفی میکنند که این موضوع اصلا اهمیتی ندارد زیرا خودتون می توانید در کانال ها یا صفحات کاریابی عضو شوید و آگهی های کار را ملاحظه کنید. و برخی مجموعه ها قول معرفی به کار میدهند اما سوال پیش می آیند که حتی اگر معرفی به کار واقعیت داشته باشد، آیا به محل سکونت من نزدیک است؟ آیا محیطش مناسب من است؟ 

بهترین پشتیبانی و حمایت از اشتغال شما، این است که شما بعد از دوره به درجه ای رسیده باشید که بتوانید محل کار را خودتان انتخاب کنید. چگونه؟ با اصول رزومه نویسی و مصاحبه کاری شما می توانید محل کار و حتی فرصت های شغلی که مایل هستید بدست آورید. پس حتما مجموعه ای را برای کارآموزی خود انتخاب کنید که علاوه بر مدرک رزومه هم تقدیم شما کند و اصول مصاحبه کاری، سوالاتی که در مصاحبه های کاری پرسیده می شود و جواب های درست را به شما آموزش دهد.  همچنین  حتی پس از اتمام دوره در صورت وجود ابهام و سوال میتونید باید بتوانید به اساتید دسترسی داشته باشید. ولی ذکر این نکته ضروری است که هیچ ضمانتی بابت پیدا کردن شغل وجود ندارد و بستگی به توانایی های شما دارد.

پیشنهاد ما به شما:

در این پست قصد معرفی مجموعه ای را داریم که بهترین برای آموزش کارآموزی آزمایشگاه تشخیص طبی به شما هستند. توضیحات بیشتر در ادامه مطلب داده می شود:

جامع و فشرده

کل دوره یک ماه می‌باشد. کلاس‌های تئوری 10 جلسه 3 ساعته به صورت آنلاین خواهد بود و کلاس های عملی 4 جلسه 7 ساعته برگزار خواهد شد. در این دوره مواردی به شما آموزش داده می شود که سابقه کاری شما را یک تا دو سال افزایش می دهد. زیرا نکاتی به شما آموزش داده می شود که حاصل سالها تجربه است و بسیاری از کارشناسانی که هم اکنون مشغول به کار هستند نیز از آنها غاقل هستند. مزایاش اینه که در یک ماه کامل یاد میگیرید. 

 

قیمت دوره:

3.5 میلیون تومان

با تخفیف در این لحظه فقط 3 میلیون تومان

ثبت نام در دوره

 سرفصل های کامل و جامع

جامعترین سرفصل های آزمایشگاهی:
اصول ایمنی و بهداشت در آزمایشگاه
نسخه خوانی به همراه اپلکیشن آموزشی
پذیرش و‌ جوابدهی
نمونه گیری و انواع آن (سرنگ، اسکالپ، ونوجکت) 
تزریقات و سرم
میکروب شناسی
انگل شناسی، حشره شناسی پزشکی (شناسایی انگل و حشره واقعی)
آنایز ادرار
هماتولوژی و بانک خون
سرولوژی
بیوشیمی
هورمون شناسی و ایمونولوژی
اسپرم آنالیز
کنترل کیفی
آنالیز سنگ کلیه 
رزومه نویسی و اصول مصاحبه کاری

و...

در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، روی ثبت نام دوره کلیک کنید تا به سایت مورد نظر هدایت شوید، یا اسم و رشته تحصیلی خود را به سامانه پیامکی 5000541000290 ارسال نمایید تا با شما تماس گرفته شود. 

ثبت نام در دوره

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در یکشنبه, 05 تیر 1401 22:00
 • اندازه قلم
 • 4 نظرها

4 نظرها

 • پیوند نظر مهناز پنج شنبه, 27 مهر 1402 11:22 ارسال شده توسط مهناز

  سلام، این دوره برای چه شهری هست؟؟


  پاسخ مدیر: تهران

  گزارش
 • پیوند نظر Fatemeh چهارشنبه, 16 آذر 1401 13:52 ارسال شده توسط Fatemeh

  کلاس ها حضوری هستن یا مجازی
  بعد اینکه آدرستون کجا میشه؟


  پاسخ مدیر: کلاس ها هم به صورت مجازی و هم حضوری می باشد. جهت اطلاعات بیشتر با آگهی دهنده تماس بگیرید

  گزارش
 • پیوند نظر مهدیه چهارشنبه, 31 فروردين 1401 15:18 ارسال شده توسط مهدیه

  سلام و عرض ادب
  مدرک معتبر هم در پایان دوره به کارآموز داده میشه؟
  جلسات عملی ۴ جلسه چند ساعته است؟


  پاسخ مدیر:
  بله مدرک معتبر هم تقدیم میشه.
  در مجموع 60 ساعت آموزش. (30 ساعت آنلاین و 30 ساعت عملی) هر جلسه عملی 7 ساعت.

  گزارش
 • پیوند نظر الهه شنبه, 13 فروردين 1401 20:38 ارسال شده توسط الهه

  سلام وقتتون بخیر
  دوره هاتون چند جلسه هست و اینکه برای کسایی که شاغل هستند و مشکل شرکت در کلاس های صبح دارند هم کلاس دارید؟

  پاسخ مدیر:
  بله دوره ای که معرفی شده، برای شاغلین هم مناسب هست. کافیه با مشخصات داخل آگهی تماس بگیرید تا کلاس ها بر اساس روزها و تایم های خالی شما هماهنگ بشه.

  گزارش

نظر دادن

درباره ی سایت

طراحی سایت پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران با جدیدترین تکنولوژی به صورت ریسپانسیو طراحی شده و آماده ی خدمات علمی به کلیه بازدید کنندگان می باشد. 

تبلیغات موجود در این سایت از طریق سفارش در این سایت ثبت شده، و پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران هیچ مسئولیت و وابستگی نسبت به محتوای تبلیغات موجود ندارد. 

آمار سایت