بستن تبلیغات
انگل شناسی

انگل شناسی (1)

 

یک انگل اجباری درون سلولی است که میزبان عمده آن گربه است و  توسط مدفوع گربه قابل انتشار می‌باشد این انگل قدرت آلوده کردن انواع مهره داران و پستانداران و پرندگان را نیز دارد.

بیماری زایی این انگل به روش های 1) اکتسابی 2) مادرزادی 3) چشمی 4) در افراد دارای نقص ایمنی انجام می شود. انتقال این عامل عفونی به زن باردار در هنگام بارداری می تواند باعث انتقال آن از طریق جفت به جنین شده و باعث ایجاد مشکلاتی از جمله سقط جنین و یا عفونتها و ناهنجاریهای مادرزادی سیستم عصبی مرکزی به دلیل تشکیل کیستهای نسجی تک یاخته در این محل در نوزاد تازه متولد شده گردد که وقوع هر یک بستگی به سن بارداری دارد. توکسوپلاسموز مادرزادی یکی از علل اصلی کوری و سایر نقایص مادرزادی نظیر مرده زایی، کوریورتینیت (التهاب مشیمیه و شبکیه)، کلسیفیکاسیون داخل مغزی، صدمات حرکتی – روانی و هیدروسفالی یا میکروسفالی می باشد.

روش های تشخیص

1- سرولوژی: بعنوان خط مقدم در تشخیص بیماری ارزشمند است اما از دقت پایینی برخوردار بوده و به تفسیر دقیقی نیاز دارد.

2- روش های ملکولی: با توجه به حساسیت و دقت این روش، قابلیت جداسازی و تکثیر ژنوم تک یاخته فوق در انواع مایعات بدن  بعنوان یکی از بهترین روش های تشخیصی می توان از آن استفاده کرد.

نمونه های  قابل تشخیص

خون، سرم، مایع آمنیوتیک، مایع نخاع (CSF)، مایع چشمی و یا بافت تازه باشد.  

روش تشخیص سریع

Realtime PCR

ادامه مطلب...

درباره ی سایت

طراحی سایت پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران با جدیدترین تکنولوژی به صورت ریسپانسیو طراحی شده و آماده ی خدمات علمی به کلیه بازدید کنندگان می باشد. 

تبلیغات موجود در این سایت از طریق سفارش در این سایت ثبت شده، و پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران هیچ مسئولیت و وابستگی نسبت به محتوای تبلیغات موجود ندارد. 

آمار سایت