بستن تبلیغات
 • میکروسکوپ و انواع آن

  میکروسکوپ و انواع آن

  میکروسکوپ ابزاری است که تصاویر بزرگنمایی شده از اجسام کوچک ادامه مطلب
 • فروش تخصصی میکروسکوپ

  فروش تخصصی میکروسکوپ

  فروش تخصصی میکروسکوپ‌های آزمایشگاهی و پزشکی، با ضمانت و ارسال ادامه مطلب
 • کارآموزی آزمایشگاه تشخیص طبی

  کارآموزی آزمایشگاه تشخیص طبی

  اگر در رشته مرتبط با آزمایشگاه تحصیل کردی و میخوایی ادامه مطلب
 • آزمایش های کاربردی در مامایی

  آزمایش های کاربردی در مامایی

  کتاب آزمایش‏های کاربردی در مامایی پیشگفتار کتاب علي‌رغم سهم چشمگير ادامه مطلب
 • تفسیر آزمایشها بیوشیمی و رنج نرمال آنها

  تفسیر آزمایشها بیوشیمی و رنج نرمال آنها

  بیوشیمی مطالعه ی فرایندهای شیمیایی در سازوارههای زیستی است. آزمایشات ادامه مطلب
 • غربالگری ناهنجاری های جنینی

  غربالگری ناهنجاری های جنینی

  به دنیا آوردن نوزاد سالم آروزی همه ی مادران است. ادامه مطلب
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

جامعه آزمایشگاهی در مقابل وزارت بهداشت «نشست دوستانه» برگزار کرد

جامعه آزمایشگاهی در مقابل وزارت بهداشت «نشست دوستانه» برگزار کرد طرح درخواست‌های‌ بی‌ پاسخ با شاخه گل!

سپید: بیش از پانصد نفر از جامعه آزمایشگاهیان کشور به دلیل پیگیری مطالبات صنفی و خواسته‌های اجرانشده خود روز گذشته در مقابل وزارت بهداشت در تالار وزارت بهداشت جمع شدند. جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور که برای وزیر بهداشت گل‌سرخی آورده بودند، درخواست‌های خود را در پلاکاردهایی نوشته و مدتی مقابل وزارت بهداشت ایستادند.

حبیب‌الله فاضلیان، رئیس جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور ضمن تشکر از وزیر بهداشت به خبرگزاری مهر گفت: «در حقیقت وزیر بهداشت نخستین کسی است که بلندترین قدم‌ها را برای رهایی جامعه آزمایشگاهی از گمنامی برداشتند و ذکر نام «تجمع اعتراض‌آمیز» به آن برای نان درآوردن است».

او افزود: «دلیل اصلی آزمایشگاهیان برای حضور در تالار همایش‌های وزارت بهداشت، تشکر از خدمات و توجهی است که دکتر هاشمی در مدت حضور خود در دولت برای جامعه آزمایشگاهی انجام داده است».

فاضلیان در گفتگو با خبرگزاری فارس دلیل اجرا نشدن خواسته‌های جامعه آزمایشگاهیان را این‌گونه شرح داد: «باید توجه داشت که علیرغم پیگیری‌های وزیر بهداشت به نظر می‌رسد بدنه وزارت بهداشت در اجرای این مطالبات و درخواست‌ها همکاری مناسبی نمی‌کند و این مسئله سبب کندی اجرای برنامه‌ها شده است.» او ضمن پافشاری و تاکید بر ضرورت لحاظ شدن درجه 3 بر مشاغل سخت و زیان‌آور برای همه کارکنان فنی آزمایشگاه‌ها خواستار تسریع اقدام و عمل به دستور صریح وزیر بهداشت با قید فوریت در خصوص تسری لایحه ارتقای بهره‌وری به کارکنان آزمایشگاه‌ها شد. 

فاضلیان در ادامه گفت: «اجرای طرح رتبه‌بندی شغلی با هماهنگی و همکاری وزارت تعاون، رفاه، کار و امور اجتماعی را در حوزه بخش خصوصی ضامن نجات همکاران مظلوم شاغل در این بخش از استثمار و نجات آزمایشگاه‌ها از پیامدهای کیفی ناشی از حضور غیرآزمایشگاهیان می‌دانیم».

او همچنین از شورای عالی آموزش وزارت بهداشت و درمان، خواستار اجرای دستور موکد وزیر مبنی بر ضرورت بازگشایی و احیای دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی و ضرورت محدودسازی ورودی دانشگاه‌ها و حذف پذیرش بدون کنکور در این رشته تاکید کرد. رئیس جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور اضافه کرد: «تصویب نظام جامع آزمایشگاهی کشور را که از اهم مطالبات خانواده بزرگ آزمایشگاهی است عالی‌ترین اقدام خداپسندانه در جهت مدیریت کلیه مشکلات و مسائل مبتلا به این حوزه می‌دانیم و از مجلس محترم شورای اسلامی لحاظ کردن این طرح را در اولویت‌هایشان خواهانیم».

با واگذاری‌های بی‌رویه مخالفیم

وی با اشاره به مخالفت با واگذاری بی‌رویه آزمایشگاه‌ها که تهدید جدی برای امنیت شغلی آزمایشگاه‌ها است،‌ خاطرنشان کرد: «واگذاری بی‌رویه آزمایشگاه‌ها به ‌غیر از کارکنان آزمایشگاه‌ها جفا است و واگذاری آن به‌غیراز ایرانی جنایت است لذا خواستار توقف و عندالزوم اقدام هدفمند با اولویت کارکنان و حمایت همه‌جانبه از آنها هستیم».

براساس گزارش‌ها اعضای شرکت‌کننده در تجمع، از استان‌های مختلف همچون اصفهان، شیراز، خوزستان، بندرعباس، همدان، سمنان، قم و ... حضور یافته بودند و با در دست گرفتن پلاکاردهایی خواستار اجرای خواسته‌هایشان بودند.

مجتبی حیدری، عضو هیئت‌مدیره جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور نیز به خبرگزاری صداوسیما گفت: «قانون بهره‌وری و مشاغل سخت و زیان‌آور از سال 66 جزو ‌مطالبات قانونی دانش‌آموختگان رشته علوم آزمایشگاهی بوده است. این قوانین سال‌هاست در پی غفلت مسئولین در مورد جامعه آزمایشگاهیان کشور اجرایی نمی‌شود.»

او افزود: «بحث رتبه‌بندی مشاغل تاکنون شامل حال حرفه آزمایشگاه نبوده است. براساس این رتبه‌بندی بررسی حضور افراد غیر مرتبط در محیط آزمایشگاه ازجمله رشته‌هایی همچون میکروبیولوژی و ژنتیک سال‌هاست پیگیری نشده و ما در قالب این تجمع کاملاً قانونی به دنبال پیگیری مطالبات خود هستیم.»

تجمع با نشست دوستانه؟

فاضلیان با اشاره به نامیدن عنوان «تجمع اعتراض‌آمیز» به حضور آزمایشگاهیان در تالار همایش‌های وزارت بهداشت در برخی رسانه‌های غیررسمی، تاکید کرد: «با احترام به همه اصحاب رسانه، اجازه نخواهیم داد که احیانا کسی درد آزمایشگاهیان را پله‌های ترقی خود قرار دهد و حضور ما را به شکل‌های مختلف به‌عنوان اعتراض جلوه دهد و از آن سوءاستفاده کند.»

این در حالی است که حبیب‌الله فاضلیان در نامه‌ای که به رهبری نوشته بود برای برگزاری «تجمع مسالمت‌آمیز به‌صورت گسترده و به‌عنوان آخرین راهکار» اجازه خواسته بود. همچنین حیدری، عضو هیئت‌مدیره جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: «این تجمع به دنبال پیگیری خواسته‌هایی منطقی ازجمله اجرای قوانینی است که طی سال‌های گذشته در خصوص فعالان این رشته تخصصی مغفول مانده است که یک نمونه آن دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی است که سال‌هاست پیگیری نمی‌شود.»

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت نیز برگزاری تجمع از سوی جامعه آزمایشگاهیان را تکذیب کرد و گفت: «برخلاف اخباری که در برخی رسانه‌ها منتشرشده، نشست اعضای انجمن علوم آزمایشگاهی با مسئولان وزارت بهداشت در فضایی آرام در قالب شرکت در همایش برگزار شد و مشکلات و درخواست‌های آنها مورد پیگیری قرار گرفت.» او در ادامه از حضور برخی از مدیران وزارت بهداشت از حوزه‌های درمان، توسعه و آموزشی در قالب یک پنل تخصصی برای پاسخ به سوالات اعضای جامعه آزمایشگاهیان خبر داد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
محمد علی‎محمدی

کارشناسی ارشد: بیوشیمی بالینی ـ دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ـ ۱۳۸۸

کارشناسی: علوم آزمایشگاهی ـ دانشگاه علوم پزشکی یزد ـ ۱۳۸۴

کاردانی: علوم آزمایشگاهی ـ دانشگاه علوم پزشکی اراک ـ ۱۳۸۱

وبگاه: www.labworld.ir/mohammad-alimohammadi

نظر دادن

 • همه
 • مطالب
 • پیش فرض
 • عنوان
 • تاریخ
 • تصادفی
برای نمایش تمام مطالب دکمه SHIFT را نگه دارید و کلیک نمایید بارگذاری مطالب

درباره ی سایت

طراحی سایت پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران با جدیدترین تکنولوژی به صورت ریسپانسیو طراحی شده و آماده ی خدمات علمی به کلیه بازدید کنندگان می باشد. 

تبلیغات موجود در این سایت از طریق سفارش در این سایت ثبت شده، و پایگاه اطلاع رسانی علوم آزمایشگاهی ایران هیچ مسئولیت و وابستگی نسبت به محتوای تبلیغات موجود ندارد. 

آمار سایت